Ciekawe oświetlenie w twoim domu

Oświetlenie każdego domu jest niezbędne do wygodnego funkcjonowania w nim, ale także do tego, by wnętrza prezentowały się ciepło i przyjaźnie. Lampy w bardzo istotny sposób wpływają na wygląd każdego pokoju, dlatego często przywiązujemy ogromną wagę do ich designu oraz do tego, jakie żarówki są w nich wykorzystywane. Po jakie warto zatem sięgnąć, aby uzyskać odpowiedni nastrój?

Żarówki, które nie są zwyczajne

Najczęściej mówiąc o oświetleniu domu, zastanawiamy się nad rodzajami lamp (na przykład nad wiszącymi i stojącymi) albo nad ich stylizacją. W przypadku żarówek zazwyczaj zwracamy uwagę tylko na jedną kwestię, jaką jest natężenie światła. Jednak oprócz niej niezwykle istotne są także inne cechy.

Pierwszą z nich jest barwa światła, jakie oferuje żarówka. Możemy mieć do czynienia z żarówkami o barwie zbliżonej do naturalnego światła dziennego, ciepłe i zimne, a w niektórych przypadkach – nawet kolorowe. Każde z tych zabarwień może inaczej na nas oddziaływać, na przykład ożywiając lub relaksując, dlatego niezwykle ważny jest jego odpowiedni dobór do konkretnego pomieszczenia. Na przykład w miejscach przeznaczonych do odpoczynku lepiej sprawdzą się ciepłe, kojące barwy, które zrelaksują, a w miejscach dedykowanych pracy – barwy chłodniejsze, które zazwyczaj pobudzają nas do aktywności.

Jednak barwa to nie jedyna kwestia, na jaką należy zwracać uwagę w przypadku żarówki – oświetlenie może mieć też różnorodną stylizację. Dlatego do domów coraz częściej wybieramy ozdobne, “oldschoolowe” żarówki, które przyciągają wzrok swoim niesamowitym wyglądem. Ich edisonowski wygląd idzie przy tym w parze z energooszczędnością, co pozwala cieszyć się ich ciepłym blaskiem i charakterystycznym wyglądem bez obawy o koszty.

Plafony – piękno tkwi w prostocie

Plafon to szczególny rodzaj oświetlenia, umieszczony pod sufitem i z reguły nieprzyciągający spojrzeń. Może być okrągły lub kwadratowy, niezależnie jednak od swojego kształtu jest płaski, niemalże nie odstaje od sufitu. Dla jednych to wada jednak dla wielu innych osób prawdziwa zaleta.

Piękno plafonów tkwi bowiem w ich geometrycznej prostocie. Są idealnym dodatkiem do wnętrz minimalistycznych, w których większe żyrandole i lampy sufitowe wprowadzałyby dysonans. Plafony są także świetnym dodatkiem do małych i niskich pomieszczeń, w których zapewniają dużą ilość światła, jednocześnie nie przytłaczając swoimi kształtami czy rozmiarem.

Taśmy LED

Kolejnym ciekawym wyborem w przypadku oświetlenia mogą być taśmy LED przeznaczone do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wiele z nich wyposażonych jest w oświetlenie pracujące w technologii RGB, pozwalającej na uzyskanie wspaniałych efektów kolorystycznych. Umożliwiają przy tym zarówno zmianę zabarwienia diod, jak i poziomu ich intensywności, co przekłada się na jeszcze ciekawsze efekty.

Taśmy LED są przy tym bardzo wygodne do stosowania, ponieważ ich montaż jest szybki i odbywa się za pomocą obustronnie klejącej taśmy. Z kolei niski pobór mocy i dobre zabezpieczenie przed warunkami zewnętrznymi to gwarancja taniego i bezpiecznego użytkowania we wszystkich warunkach.