Kiedy innowacyjne technologia i elektronika stały się powszechne, czytamy coraz mniej książek. Znacznie bardziej lubimy oglądać filmy albo śledzić informacje dostępne na portalach internetowych. Tzw. moli książkowych jest w naszym kraju coraz mniej, a kampanie społeczne mają na celu powrót do dawnej pasji czytania. Ile książek czyta w ciągu roku przeciętny Polak i jaką literaturę cenimy najbardziej? Jak wrócić do czytania książek w tej podstawowej, papierowej wersji?

Ile książek czyta statystyczny Polak?

42% Polaków regularnie sięga po książki. Coroczny raport czytelnictwa wskazuje, że tyle osób przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu całego roku. Nie jest to dobra informacja, natomiast pocieszający jest fakt, iż nadal wolimy książki w tej tradycyjnej wersji, aniżeli czytane na nośnikach cyfrowych.

Raport potwierdza również, że w ostatnim roku nawet o 4% wzrosła liczba osób czytających regularnie i korzystających z bibliotek. Najwięcej książek przeczytały osoby w przedziale wiekowym 15-24 lata, a najmniej te powyżej 60 roku życia. Z reguły książki kupujemy, 26% pożycza je od znajomych albo otrzymuje w prezencie, 16% korzysta z bibliotek albo zbiorów szkolnych. 3% badanych potwierdziło, że nie posiada w domu ani jednej książki.

Jakie książki lubimy najbardziej?

Pomijając kwestie ilości przeczytanych tytułów czy fakt, że więcej książek czytają kobiety, aniżeli mężczyźni, warto zwrócić uwagę również na gatunek najchętniej czytanej literatury. Większość osób, które wciąż sięgają po książki, przyznaje, że chętnie czyta pozycje kryminalno-sensacyjne, książki horrory i literaturę obyczajową oraz romansową. Znacznie mniej czytelników nabywa bądź pożycza tytuły publicystyczne oraz naukowe.

Jak zachęcić do czytania książek?

Przede wszystkim, czytanie książek powinno być wdrażane już od dzieciństwa, a za popularyzację czytania odpowiedzialni są rodzice. To oni czytają kilkulatkom bajki na dobranoc, uczą pierwszych literek. Niestety, wciąż większość dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz młodzież z reguły czytają jedynie obowiązkowe lektury. Pasja czytania odchodzi już do lamusa na rzecz atrakcyjnych treści w sieci.

Na pewno do czytania nie wolno zmuszać, za to dawać wybór. Pierwsze książki powinny nawiązywać do indywidualnych zainteresowań czytelnika, mogą to być również poradniki. Dzieci częściej i chętniej czytają książki, które są akurat na topie albo nawiązują do filmowych postaci. Ci najmłodsi z powodzeniem mogą zacząć od zabawnych komiksów.

Czytanie książek przestało być sposobem na spędzanie wolnego czasu, natomiast coraz więcej osób sięga po nie na urlopie albo w ramach ćwiczenia wzroku. Trzeba też przyznać, że czytanie propagowane jest poprzez specjalne akcje społeczne. Dzięki nim książki można zdobywać w atrakcyjnych cenach albo wymieniać się nimi bezpłatnie. W okresie letnim wiele miast wdraża interesującą ideę, zgodnie z którą w parkach można pozostawiać na ławkach przeczytane już książki i zabierać tytuły, których się nie zna. W wielu miejscach powstały też darmowe gablotki z książkami, z których można korzystać bez żadnych ograniczeń i zupełnie za darmo.