Jak wybrać dobrą opalarkę?

0
2103

Opalarka to niezwykle praktyczne urządzenie, które możemy zastosować w licznych sytuacjach. Podejmując decyzję o zakupie warto kierować się wysoką jakością, ponieważ jej wyższa moc gwarantuje także wyższą wydajność, a zaawansowana konstrukcja zapewnia nam łatwiejsze i bezpieczniejsze użytkowanie.

Podstawowe funkcje opalarki

Urządzenie to możemy wykorzystać zarówno w drobnych domowych projektach, jak i dużych przedsięwzięciach. Kupując opalarkę renomowanej marki zapewniamy sobie dłuższą, wydajniejszą i o wiele skuteczniejszą pracę.

Opalarkę możemy wykorzystać do:

  • osuszania powłok lakierniczych,
  • usuwania starych powłok lakierniczych,
  • cięcia tworzyw sztucznych,
  • klejenia przy wykorzystaniu specjalistycznych topników,
  • lutowania,
  • diagnostyki urządzeń elektrycznych,
  • odświeżenia plastików samochodowych,
  • montażu instalacji hydraulicznych,
  • drobnych prac domowych i samochodowych związanych z elektroinstalacjami.

Z czego składa się opalarka?

Urządzenie to zbudowane jest z turbiny, spirali grzejnej, sterownika elektronicznego, dyszy wylotowej, a także obudowy wykonanej z odpornego tworzywa. Niektóre opalarki posiadają ciekłokrystaliczny wyświetlacz, który ukazuje nam informacje dotyczące temperatury pracy.

Modele wyższej klasy mają możliwość nastawienia temperatury za pomocą dwóch guzików, tańsze odpowiedniki posiadają pokrętło lub włącznik suwakowy. Niższej klasy modele mają także gorszą spiralę grzejną, co znacznie ogranicza jej żywotność.

W sklepach możemy znaleźć opalarki w solidnych aluminiowych walizkach wraz z zestawem przydatnych akcesoriów. Warto także zaopatrzyć się w zestaw dysz, które znacznie ułatwią nam pracę: płaska dysza pomoże usunąć nam farbę, dysza redukcyjna, dysza reflektorowa, która umożliwia klejenie na gorąco oraz cięcie termiczne.

Na co zwrócić uwagę kupując opalarkę?

Przede wszystkim jakość. Lepiej kupić solidny sprzęt z mniejszą ilością akcesoriów, niż gorszą opalarkę z dziesiątkami dodatków. Dobrze, jeśli opalarka dysponuje dosyć dużą mocą – około 2000 W i ma duży zakres temperatur, średnio jest to od 60 do 500 stopni Celsjusza. Bardzo praktyczne są urządzenia trzybiegowe, z których jedno odpowiada za wychłodzenie narzędzia.

Tańsze modele są najprostsze, nie posiadają regulacji temperatury i intensywności nadmuchu. Droższe opalarki mają 2 lub 3 poziomy temperatury oraz szybkości przepływu podgrzanego powietrza. Są również wyposażone w funkcję zimnego nadmuchu, dzięki czemu szybko schłodzimy grzałkę po zakończonej pracy.

Warto także dokupić zestaw do usuwania starych powłok malarskich, zawierający szpachelkę, a także drapak do usuwania powłok z kilkoma ostrzami. Zwróćmy uwagę na jakość wykonania tych elementów, im jest wyższa, tym lepsza skuteczność.

Praca opalarką jest dosyć łatwa, są to ergonomiczne urządzenia. Nie wymagają one skomplikowanych czynności serwisowych. Zwróćmy uwagę na to, by kable były w dobrej jakości izolacji, która nie łamie się w niskich temperaturach. Warto również wybrać model, który daje możliwość pracy stacjonarnej, w pozycji pionowej, dzięki czemu mamy wolne ręce i możemy trzymać wiązkę przewodów, czy przedmiot, który wygniemy gorącym powietrzem.

Przydatne informacje

Oto dodatkowe wiadomości, dotyczące użytkowania opalarki:

  • Jeśli prawidłowo potrafimy obsługiwać się elektryczną opalarką możemy osiągnąć zadowalające efekty podczas usuwania starych powłok lakierniczych, kurczeniu, gięciu, zgrzewaniu, spawaniu tworzyw termoplastycznych, lutowaniu metali, odmrażaniu rur, wykańczaniu mebli okleinami mocowanymi na gorąco, a także przy rozpalaniu ogrodowego grilla.
  • W przypadku, gdy będziemy precyzyjnie dostarczać ciepło we właściwe miejsca musimy zastosować odpowiednie nasadki wylotowe. Najpopularniejsza jest nakładka szczelinowa, która umożliwia opalanie szerokimi i płaskimi strumieniami gorącego powietrza.
  • Do wyznaczania dokładnych granic użyjmy nasadki z bocznymi ekranami, natomiast nasadki stożkowe oraz redukcyjne zapewnią wysoką koncentrację dostarczanego ciepła.
  • Musimy szczególnie uważać, by nie poparzyć się podczas użytkowania opalarki, przydadzą się odpowiednie rękawice.
  • Jeśli opalanie wykonujemy w pomieszczeniu zadbajmy o prawidłową, intensywną wentylację, a także wyposażmy się w maskę posiadającą filtr węglowy – przy opalaniu powłok malarskich i spoiw mogą wydzielać się szkodliwe dla zdrowia związki: ołowiu, chromu, cynku i innych metali.

Najtańszą opalarkę kupimy już za około 50 złotych, nie oczekujmy jednak długich lat sprawnej pracy i dużej wydajności. Zaawansowane modele to wydatek około 200 złotych, charakteryzują się wysoką jakością, dodatkowymi funkcjami i o wiele dłuższą żywotnością – takie modele w zupełności wystarczą. Najdroższe opalarki kosztują około 400 złotych, posiadają najnowsze technologie oraz liczne akcesoria. Jeśli chcemy kupić od razu cały zestaw i często korzystać z tego urządzenia – jest to dobry wybór.

Sugerujmy się przede wszystkim jakością i komfortem użytkowania. Jeśli jednak nie zamierzamy zbyt często używać opalarki – nie warto inwestować w najdroższe modele.