Karty kredytowe (płatnicze) PrePaid

Karty płatnicze PrePaid umożliwiają płacenie nimi tylko wtedy, jeśli wcześniej je doładujemy. Ten typ kart znajduje się na 3 miejscu tu za kartami debetowymi i kredytowymi oraz jest nieco niedoceniany, choć posiada bardzo wiele plusów. Korzystanie z takiej karty przedpłaconej PrePaid ma wiele zalet, jest proste i bezpieczne a samą kartę możemy po prostu kupić w banku. W dalszej części tekstu przedstawiamy karty przedpłacone PrePaid, które działają na zasadzie doładowań oraz przybliżamy ich zalety. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla kart debetowych, nad którą warto się zastanowić.

Czym jest karta PrePaid (karta przedpłacona)?

Karta przedpłacona PrePaid to produkt finansowy oferowany przez niektóre banki. Jest to fizyczna karta płatnicza, dzięki której możemy dokonywać płatności jak każdą inną kartą np. debetową. Jej główną różnicą polega na tym, iż płacić nią możemy jedynie, wtedy gdy doładujemy ja środkami – tak jak telefon. Sama karta wydawana jest przez konkretny bank i posiada swoje indywidualne konto techniczne do doładowań. Nie możemy z niego np. wysyłać przelewów, a jedynie zasilać kartę PrePaid. Karty takie kosztują przeważnie ok. 30 zł – 40 zł. Kupić możemy je w największych placówkach bankowych w danym mieście od ręki. Aby ją otrzymać, nie musimy podawać żadnych danych czy posiadać zdolności kredytowej. Musimy jedynie wylegitymować się i podpisać umowę kupna tej karty. Będzie do nas przypisana od tego momentu imiennie. Podpisanie umowy nie wiąże się z płaceniem abonamentu lub jakimikolwiek innymi zobowiązaniami a ma jedynie na celu zapobieganie wykorzystywania takich kart do celów przestępczych.

Karty PrePaid nie posiadają zatem dodatkowych opłat czy abonamentów poza standardowymi opłatami za użytkowanie. Oprócz zakupu karty zapłacimy również np. za sprawdzenie stanu konta w bankomacie czy przewalutowanie i wypłaty w innych bankomatach niż w danej sieci banku — czyli za dokładnie te same rzeczy co w przypadku kart debetowych czy kredytowych. Karty przedpłacone pomimo swoich wszystkich zalet nie są wszechobecne i nie podbiły do tej pory rynku finansowego. Możemy jednak wykorzystać ich plusy i uprosić sobie prowadzenie finansów. Karty PrePaid są też dostępne w wersjach walutowych np. w USD czy EUR.

Jak działają takie karty płatnicze?

Działanie kart przedpłaconych jest bardzo proste. Jeśli otrzymamy już taką kartę i będzie ona już gotowa do użytkowania, pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, jest jej doładowanie. Wykonuje się je poprzez wpłacenie pieniędzy przelewem na rachunek techniczny karty. Ma on formę typowego numeru konta, które możemy podać np. pracodawcy lub znajomym czy samodzielnie przelewać na nie pieniądze. Jeśli posiadamy konto w tym samym banku, środki powinny znaleźć się na karcie błyskawicznie — jeśli w innym czas oczekiwania na zaksięgowanie się sumy może wynosić od kilku godzin do 2 dni roboczych. Konto techniczne służy jedynie do zasileń karty i nie możemy z niego wysyłać przelewów czy inaczej zarządzać środkami na karcie.

Kolejnym etapem użytkowania karty jest płacenie nią. Kartą PrePaid możemy płacić wszędzie tam, gdzie typowymi kartami debetowymi. Możemy zatem zapłacić nią w sklepach stacjonarnych, restauracjach, w internecie czy dokonać wypłaty pieniędzy w bankomacie. Karty przedpłacone wydawane obecnie przez banki mają przeważnie możliwość płatności zbliżeniowych, co umożliwia płacenie bezstykowo bez podawania kodu pin do 50 zł. Jeśli na karcie skończy się gotówką, nie będziemy mogli dokonywać dalszych transakcji tak jak w przypadku np. kart kredytowych. Możemy zatem wydawać jedynie taką sumę, jaka obecnie znajduje się na koncie karty. W serwisie internetowym dedykowanym karcie możemy sprawdzić stan konta, historię transakcji czy zmienić pin do karty. Samą kartę możemy również zamknąć lub z niej zrezygnować w dowolnym czasie.

Dla kogo są karty PrePaid (przedpłacone)?

Karty PrePaid są bardzo ciekawą alternatywą dla kart debetowych wydawanych do konta. Z pewnością mogą być pomocne wielu osobom w różnych sytuacjach. Kartę taką możemy wyrobić, jeśli chcemy oddzielić środki z naszego konta bankowego od tych dodatkowych. Dzięki temu nasze finanse będą przejrzyste, a my nie będziemy przechowywać np. środków na wydatki z nadwyżkami na jednym koncie. Karta przedpłacona jest również komfortowa, jeśli płacimy nią w internecie. Osoby robiące często zakupy w sieci mogą używać jej ze względów bezpieczeństwa. Gdy nasze dane zostaną skradzione, wystarczy wymienić kartę, a ewentualna strata środków z karty obejmie jedynie zdeponowana sumę, a nie wszystkie pieniądze na koncie bankowym — jak ma to miejsce przy karcie debetowej. Karty PrePaid mogą używać również dzieci, co jest dużym plusem. Możemy podarować je najmłodszym, aby uczyły się bezpiecznie i na małych sumach obsługi bankomatów oraz zasad płatności bezgotówkowych. Dobrym pomysłem będzie również zaopatrzenie w taką kartę dziecka, jeśli wyjeżdża np. na kolonie. Szybki przelew i pojawienie się pieniędzy na karcie w ciągu kilku minut jest bardzo ważne. Z tej samej opcji korzystać mogą np. osoby podróżujące za granicę.

Zalety kart przedpłaconych

Karty przedpłacone posiadają bardzo wiele zalet. Pierwszym plusem jest bezpieczeństwo. Karty takie są również wydawane przez Visa czy MasterCard. Posiadają te same zabezpieczenia i ten sam poziom bezpieczeństwa co karty debetowe i kredytowe. Płatności nimi w internecie jest komfortowa — nawet na stronach o wątpliwej reputacji z uwagi na łatwą ew. wymianę. Bardzo prosto i za minimalną cenę kilkunastu złotych możemy zakupić taką kartę i rozpocząć jej użytkowanie już po jednorazowej wizycie w banku. Karty takie nie zmniejszają naszej zdolności kredytowej i umożliwiają wygodne deponowanie dodatkowych środków. Możemy również korzystać z kilku kart PrePaid lub wykupić karty walutowe w innych walutach. Karty takie możemy kupić bez większego problemu we wszystkich większych miastach. Do plusów zaliczyć powinniśmy też wielofunkcyjność oraz możliwość używania ich praktycznie na całym świecie w różnych sytuacjach.