Kantory internetowe to miejsca, gdzie możemy wymienić w internecie walutę z polskiej na zagraniczną lub odwrotnie. Proces ten jest bardzo prosty i pozwala szybko kupić inną walutę. Jest to bardzo atrakcyjna alternatywa dla kantorów bankowych czy naziemnych, gdzie ceny są wyższe. Korzystając z kantorów internetowych, możemy również skorzystać z przewalutowania online bez wychodzenia z domu, co jest dużym plusem. W dalszej części przedstawiamy kantory internetowe, opisujemy je i podajemy wszystkie przydatne informacje na temat ich funkcjonowania.

Kantor internetowy — czym jest?

Kantor internetowy to specjalny serwis w internecie umożliwiający wymianę gotówki. W sieci funkcjonuje wiele kantorów internetowych oferujących szybką i korzystną wymianę pieniędzy. Najpopularniejsze z nich są dużymi i rozpoznawalnymi markami, które sponsorują np. drużyny piłkarskie czy wydarzenia kulturalne. Z ich usług korzysta miesięcznie wiele milionów polaków. Proces wymiany waluty w takich miejscach — szczególnie w największych kantorach internetowych jest w pełni bezpieczny, przejrzysty i uczciwy. Sama rejestracja konta czy wymiana waluty nie wymagają również opłacania dodatkowych kosztów, czy abonamentów ponad sam spread i prowizje wymiany. Kantory internetowe są bezpośrednią konkurencją dla tych naziemnych i oferują znacznie lepszy kurs niż banki. Przeważnie spread, czyli różnica między kupnem a sprzedażą wynosi jedynie kilka groszy przy kilkunastu kantorów naziemnych i kilkudziesięciu kantorów bankowych. Oprócz bardzo korzystnego kursu kantory internetowe działają 24h i są proste w obsłudze. Niektóre e-kantory – szczególnie te największe oferują wydawanie kart płatniczych do rachunków dzięki którym możemy daną walutę wydawać bezpośrednio np. w sklepie, za granicą czy wypłacać środki w bankomacie.

Jak przebiega wymiana w kantorze internetowym?

Proces wymieniania pieniędzy w kantorze internetowym, choć może wydawać się na pierwszy rzut oka nieco skomplikowany, to w rzeczywistości jest prosty i łatwy do zrealizowania. Pierwszy elementem, jaki musimy wykonać to utworzenie konta w takim kantorze. Warto wybierać największe marki, gdyż mają one najwyższy poziom bezpieczeństwa, działają najsprawniej i mają najatrakcyjniejsze kursy walut. Po znalezieniu odpowiedniego kantoru wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, podać dane, hasło, adres e-mail czy numer telefonu i go zatwierdzić. Następnie potwierdzamy rejestrację, klikając w link otrzymany we wiadomości lub przepisując kod z sms-a. Następnie w zależności od kantoru będziemy musieli przesłać skan dowodu osobistego, zrobić przelew na konto kantoru lub będziemy mogli korzystać jedynie z limitowanej wymiany i bardzo małych sum bez weryfikacji. Potwierdzenie tożsamości ma na celu przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy.

Gdy posiadamy już pełnoprawne konto w e-kantorze, możemy dokonać wymiany walut. W tym celu należy złożyć zamówienie na konkretną ilość danej gotówki i opłacić transakcje wysyłając pieniądze z naszego konta do kantoru. Gdy pieniądze dotrą, kantor odeśle nam inną walutę na nasze konto walutowe. Niektóre serwisy umożliwiają dokonanie przedpłaty na konto kantoru i wymianę ekspresową waluty w innym czasie. Działanie te może się różnić w zależności od marki, polityki i funkcjonalności e-kantoru. Niektóre wirtualne kantory oferują również giełdę, na której użytkownicy mogą między sobą bezpośrednio wymieniać waluty po samodzielnie ustalonych kursach.

Dlaczego warto wymieniać w takim kantorze?

Powodów, dla których warto wymienić gotówkę w kantorach internetowych — jest kilka. Pierwszy z nich to atrakcyjność kursów. Są one zdecydowanie pierwszym elementem, na podstawie którego decydujemy, z jakiego miejsca wymiany walut skorzystać. Jeśli kurs jest dobry, to otrzymamy nieco więcej środków niż u konkurencji. Kursy w kantorach internetowych są tak dobre, iż biją o kilka lub kilkanaście groszy banki czy kantory stacjonarne. Dzieje się to między innymi dzięki dużemu ruchowi i wielu klientom. Dzięki temu e-kantory przy małej prowizji i tak zarabiają spore sumy. Kantory internetowe nie muszą również wynajmować fizycznie lokali czy zatrudniać sporej grupy pracowników.

Kantory internetowe są też korzystne ze względu na wygodę. Aby wymienić walutę na naszym koncie, nie musimy ruszać się z fotela. Wystarczy dokonać przelewu, wymienić walutę i oczekiwać na przelew zwrotny. W ten sposób możemy dokonać zmiany np. przed podróżą lub w godzinach nocnych, jeśli potrzebujemy waluty nazajutrz rano. Dużą korzyścią jest również bezgotówkowe rozliczanie się. Nie musimy zatem choć do kantorów osobiście z gotówką co może być niebezpieczne i niekomfortowe.

Ile trwa wymiana?

Bardzo często zadawanym pytaniem jest to o czas wymiany waluty. Kantory internetowe, choć słyną z szybkości i wygody, w niektórych wypadkach mogą oferować nieco dłuższy czas wymiany walut. Czas ten jest różny w zależności od marki kantoru oraz tego, jaki sposób wymiany wybierzemy. Przeważnie możemy dokonać wymiany w ciągu kilkunastu minut. Stanie się tak, jeśli konto bankowe posiadamy w tym samym banku co kantor. Udostępniają one kilka rachunków w różnych najpopularniejszych bankach, aby wiele klientów mogło skorzystać z tej metody. W takiej opcji przelew dochodzi do kantoru błyskawicznie i powraca równie szybko. W ciągu kilku minut będziemy mogli również sfinalizować transakcje przy pomocy płatności za wymianę kartą kredytową. Jeśli posiadamy konto w innym banku przelew środków, może potrwać od kilku godzin nawet do 2 dni roboczych.

Czy wymiana taka jest bezpieczna?

Ważną kwestią wymiany walut w kantorach internetowych jest również bezpieczeństwo. Serwisy takie posiadają najnowocześniejsze zabezpieczenia oraz systemy przechowywania danych. Są one podobne do tych bankowych, więc nie mamy powodów do niepokoju. Warto jednak wybierać te największe i najbardziej znane marki, gdyż dysponują one najnowocześniejszymi zabezpieczeniami. Samo podanie danych również nie jest ryzykowne, gdyż dane służą jedynie zweryfikowaniu nas i nie są nigdzie upubliczniane, rozpowszechniane czy użytkowane w inny sposób poza serwisem. Sytuacja taka sprawia, że nasze finanse są bezpieczne.