Poradnik dla początkujących akwarystów

Hodowanie rybek w domowym akwarium jest nie tylko stosunkowo bezproblemowe, ale sam zbiornik wodny może stanowić również świetny element dekoracyjny wnętrza. Jeśli chcesz założyć akwarium i trzymać w nim ryby, musisz się do tej pasji dobrze przygotować. Pamiętaj, że to żyjące stworzenia i musisz zapewnić im odpowiednie warunki bytowania oraz rozwoju. Jakie akwarium kupić i w jakie dodatkowe wyposażenie zainwestować? Podpowiedzi szukaj w tym tekście. 

Dobre akwarium – podstawowe cechy 

Wybierz zbiornik wodny najlepszej jakości. Idealnie sprawdzają się akwaria szklane z dodatkową pokrywą. Zwracaj uwagę na jego rozmiar, jeśli już zaplanowałeś hodowlę konkretnych gatunków ryb. Zbyt małe akwarium nie będzie komfortowe dla trzymanych tam żyjątek. Zastanów się również, gdzie postawisz akwarium. Napełnione wodą jest bardzo ciężkie, dlatego musi funkcjonować w miejscu, w którym nie jest narażone na uszkodzenia czy upadek. Z drugiej strony nie zaleca się trzymania akwarium na podłodze. Musisz wybrać miejsce zaciszne, bez przeciągów, niezbyt nasłonecznione, ponieważ silne promienie słońca niekorzystnie wpływają na rozwój glonów w wodzie. 

Jakie ryby będziesz hodować?

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie ryby mogą ze sobą bytować. Te drapieżne mogą górować nad słabszymi. Niektóre gatunki preferują wodę zimną, inne cieplejszą, musisz na ten aspekt zwrócić uwagę. Dla początkujących akwarystów zaleca się utrzymywanie tzw. akwarium towarzyskiego. Jest najbardziej bezproblemowe i może mieszkać w nim co najmniej kilka, bezpiecznych dla siebie gatunków ryb. 

Co oprócz ryb? 

Stawiaj na roślinność, ale nabywaj ją tylko ze sprawdzonego źródła. Rośliny będą nie tylko stanowić doskonały element dekoracyjny całego zbiornika, ale wpływają też na dobre bytowanie ryb. 

Oprócz roślinności, w akwarium mogą znaleźć się dekory, takie jak muszle, konary drzew, miniaturowe statki, które jednocześnie mogą okazać się ciekawym schronieniem dla ryb. Istotne jest tylko to, aby nabywać je najlepszej jakości, wykonane z naturalnych materiałów, które nie wchodzą w szkodliwą reakcję z wodą. 

Obowiązkowe wyposażenie akwarium

Musisz zdawać sobie sprawę, że hodowanie ryb wiąże się z niemałą inwestycją finansową. Już zakup samego zbiornika wodnego nie jest tani. Koniecznie trzeba też dokupić do niego odpowiednie wyposażenie, dzięki któremu “dom” ryb będzie funkcjonował właściwie. Oświetlenie akwarystyczne, grzałka, filtr, napowietrzacz, termometr, to tylko niektóre z elementów, które trzeba nabyć do akwarium. 

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hodowaniem ryb akwariowych, najlepiej wybierz profesjonalny sklep z dedykowanym asortymentem. Nie kupuj akcesorium niewiadomego pochodzenia. Jeśli nie masz w swojej okolicy takiego punktu handlowego, możesz skorzystać z ofert e-sklepów. Te najlepsze służą też fachowych doradztwem. Specjaliści pomogą Ci wybrać kompletne wyposażenie, ale udzielą również kilku istotnych wskazówek, na przykład tych o nie przekarmieniu ryb czy nie wymienianiu całej wody podczas czyszczenia akwarium.