tatuaż

Choć tatuaże są niewątpliwymi ozdobami ciała, to jednak bywają nieco problematyczne, zwłaszcza w okresie rekonwalescencji, czyli gojenia się skóry po wykonanym tatuażu. Niemniej jednak także, gdy wszystko jest już wygojone trzeba na tatuaż uważać. W dzisiejszym poradniku poznacie tylko fakty i zero mitów na temat odpowiedniej ochrony tatuażu tuż po „wydziaraniu” i na co dzień.

Jak pielęgnować tatuaż tuż po wykonaniu? Czy można zażywać kąpieli?

Tatuaż tuż po wykonaniu jest otwartą raną z której wypływa krew i osocze i jest to całkowicie normalne. Tatuażysta przemyje tatuaż jeszcze w salonie i posmaruje maścią lub kremem przyspieszającym gojenie, a następnie nałoży na tatuaż folię, która jest hipoalergiczna i przepuszcza powietrze. Spokojnie możesz chodzić z taką folią przez kilka godzin. Po tym czasie przemyj tatuaż letnią wodą, a także żelem do pielęgnacji tatuażu. Nie możesz używać zwykłych mydeł, które mogłyby podrażnić skórę czy spowodować wyciekanie tuszu. Pielęgnacja tatuażu musi odbywać się od 2-4 razy dziennie przez pierwsze 4-5 dni, a nawet tydzień kiedy to tatuaż dalej jest raną. Po tygodniu skóra zaczyna łuszczyć się i swędzieć, jednak nie możesz jej drapać, a każdorazowo przemywać tatuaż i nakładać odpowiednie kosmetyki nawilżające i przyspieszające gojenie. Nie możesz również zażywać długich kąpieli w wannie. Polecany jest prysznic i to krótki, najlepiej w letniej wodzie. Pod żadnym pozorem nie używaj gorącej.

Aktywność fizyczna a świeżo wykonany tatuaż – o czym należy pamiętać?

Zmartwimy tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez treningu. Będą musieli z niego zrezygnować przynajmniej przez pierwsze 2-3 dni od wykonania tatuażu. Najlepiej powstrzymać się od intensywnej aktywności przez cały okres gojenia się tatuażu. Jednak jeśli nie wyobrażasz sobie tak długiej przerwy od treningu to przez pierwszy tydzień musisz postawić na taki, który pomija partię mięśni, gdzie wykonany jest tatuaż. Nie chodzi nawet o ból i tkliwość tego miejsca, a pot, który może spowodować rozlanie się tuszu. Zatem musisz tutaj zastanowić się czy nie warto jednak odrobinę przystopować przynajmniej do momentu, kiedy tatuaż się wygoi. Po wygojeniu możesz wrócić do intensywnych ćwiczeń na siłowni, biegania, czy co tylko lubisz. Pamiętaj jednak, by regularnie nawilżać tatuaż dedykowanym kremem.

Jak chronić tatuaż przed słońcem, aby cieszyć się jego kolorem przez długi czas?

Nie tylko kiedy tatuaż się goi, ale również na co dzień musisz sięgać po środki do pielęgnacji tatuażu, zwłaszcza ochronę przeciwsłoneczną. Kremy do tatuażu z faktorem 50+ będą koniecznością, jeśli wystawiasz swój tatuaż na słońce bądź panuje iście saharyjska pogoda. Ochrona przeciwsłoneczna sprawia, że ryzyko czerniaka zostaje zniwelowane, a dodatkowo pigmenty są chronione przed blaknięciem. Musisz wiedzieć, że tusz tuszowi nierówny i są te lepszej i gorszej jakości. Musisz zatem koniecznie dowiedzieć się jaki rodzaj tuszy używany jest w salonie do którego wybierasz się wykonać tatuaż. Dobrej jakości produkty nie tylko nie uczulają, ale są też trwalsze. Oczywiście w każdym przypadku musisz pamiętać o odpowiedniej ochronie, bo jeśli o tym zapomnisz, to tatuaż siłą rzeczy będzie się robił coraz bledszy.

Czy chlorowana woda może zaszkodzić tatuażom?

Kontakt z chlorowaną wodą może być bolesny dla świeżego tatuażu. Z niewygojonym absolutnie nie można chodzić na basen, ale nawet gdy się wygoi lepiej odczekać jak najdłużej, bo skóra po kontakcie z chlorowaną wodą będzie bardzo swędzieć i zawsze trzeba mieć przy sobie dobrej jakości krem nawilżający do tatuażu, którego użyje się po kąpieli w basenie. Niemniej jednak lepiej wybierać baseny z ozonowaną wodą, które będą mniej inwazyjne dla tuszu znajdującego się pod skórą.

Ochrona świeżo wykonanego tatuażu jest bardzo ważna, aby nie wdało się zakażenie. Dlatego nie należy bagatelizować zagrożenia i słuchać zaleceń ekspertów od tatuowania. I bez tego w końcu gojenie tatuażu może być długie i mozolne, bo to zawsze indywidualna kwestia, zależna od danego organizmu. Na pewno w czasie gojenia tatuażu warto odstawić na bok wszelkie używki, które rozrzedzają krew, bo to powoduje, że tatuaż będzie się goił znacznie dłużej. Zatem zakrapianym imprezom przez jakiś miesiąc musisz powiedzieć: nie!